A besúgó című sorozat kritikája

A besúgó, HBO Max

Az HBO az 1985-86-os évekbe repíti vissza a nézőket, mikor még kemény az állam, de már repedezik a rendszer, kezdenek nyílni az ellenzéki elégedetlenségi mozgalmak. Az egyetemre készülő vidéki Gerit, miközben utazik Budapestre, a vonaton megzsarolják, és beszervezik, hogy figyelje meg egykori osztálytársát, Száva Zsoltot az egyetemen. Száva az ellenállás vezéralakja, ritka ellenszenves figura, és nem mellesleg bizalmatlan. Ezért Gerinek nincs könnyű dolga, ha a közelébe akarna kerülni. De nem árulunk el nagy titkot, hogy Gerinek sikerül, és ehhez, a korszakra jellemző alternatív zenék adják meg a hangulatot.

 

A sorozat leegyszerűsítve három fő irányból áll, és ezt kellett egységessé gyúrni. Van a kémes-besúgós-krimis szál, amiről el lehet mondani, hogy a zsánerre jellemző elemekkel jól dolgoztak az alkotók. A fikció természetesen már itt is kiütközik, hamar érezhető, hogy jó-jó, a hitelesség látszatát nyújtjuk, de ez itt inkább egy akciófilmes, látványos, kalandos történetszál annak túlzásaival. A hitelesség látszatát a retro hangulattal, a háttérrel, a díszlettel, és a jól eltalált zenével oldják meg. És ezt az elemet kell a leginkább kiemelni, mert ez az, amiért igazán vonzó az évad. A fantasztikus hangulat a díszletnek és a zenének köszönhetően bevonzza a nézőt egy olyan korszakba, amit többnyire nem élt meg, vagy nagyon fiatalon, esetleg megélt, de ez a hangulat, képes a valóságot elfeledtetni, és csak úgy önmagában szórakoztatni, egy jó fikciós történettel. És a harmadik elem, az ellenállás, a lázadás, a karakterek közötti szerelmi szál, ami talán kilóg a sorozatból, borítja az egyensúlyt.

A karakterek is ugyanígy hullámoznak, az eleinte teljesen ellenszenves Száváról lehull a lepel, míg a már-már együgyű Geri, igen hamar kinövi magát, és kiderül, egy igazi kém, nagy kavarógép, a nehéz helyzetekben meglepően jól vág az agya, és képes megtenni fizikálisan olyan dolgokat, amikre amúgy a neveltetése miatt nem is gondolna. De nézhetjük úgy is, csupa olyan szereplőről van szó, akiknek teljesen idegen az a helyzet, amibe kerültek, és egyszerre küzdenek az életüket megbénító elnyomással, és a bensőjükben elnyomhatatlan érzésekkel. A női karakterek erősek, az anyukák már besimultak, belül szenvednek, a fiatalok viszont igazi lázadók. A szerelmi szálak is változatosak, bár Geri itt is igen hullámzó. Hiszen az egyik pillanatban egy nagy mamlasz, a következőben hősszerelmes.

A karakterek furcsaságát az is okozza, hogy az egyetemistákat a karaktereknél nagyjából 5-10 évvel idősebb színészek játsszák, és ez sajnos átjön, hiszen egy megjelenésre már érett, felnőtt színész kerül bele egy a kora miatt még magát kereső karakterbe. Éppen ezért nehéz eldönteni, hogy a szereplők valójában milyen idősek.

A sorozat nem titkoltan, inkább a fiataloknak szól, a 16-25 éves korosztályt célozza meg. És talán éppen ezért vegyes a fogadtatás. Egyszerre veszi magát túl komolyan, hiszen történelmi hitelességet ígért, lebegtetett a néző előtt, míg közben az ügynöki, besúgói, ellenzéki-lázadós háttér mellett próbál könnyed, fiatalos lenni, a mai fiatalok számára is élvezhető módon. A retro hangulat fantasztikusan eltalált, a díszlet, a zene elképesztően elviszi a sorozatot, majdnem elfedi a hiányosságokat, de csak majdnem.

A történelmi hitelesség egyre inkább könnyedebb ábrázolása, az egyensúlyok elbillenése, a komolyság, a hitelességre való törekvés felől, a könnyedebb szórakoztatás felé, a kapkodás, a sokat akarunk megmutatni, de kevés a nyolc rész rá érzet, kizökkenti a nézőt. Fontos jeleneteknél ereszti el a kezét, és hagyja lógva. Cserébe viszont rengeteg áthallás van a mai minket körülvevő világ, és a majdnem negyven évvel ezelőtti között.

Az évadtól kicsit többet vártunk. Erős indítás után, a végére kicsit talán megfáradt, szétesett a sorozat. A csalódás talán azért lehetett nagyobb, mert úgy tűnt, ebből valami grandiózus dolog sülhet ki, de csak egy olyan megoldjuk kicsiben érzetű, katarzis nélküli lezárást kapunk a tüntetés során. Száva egyszerre tűnik nagyformátumú fickónak, aztán látjuk mennyire kevés embert tud megmozgatni, miközben rövid utalást kapunk arra, a háttérben mekkora az elégedetlenség, és esetleg mennyivel komolyabb mozgalmak épülnek, mint a sorozat első évadjában végigkísért Száva vonal, amely csak egy kis italgőzös, egyetemi gittegyletnek tűnik. A lényeg, ha már fikciós, akkor legyen ütős az egész évad legjobban várt jelenete. Így marad egy hiányérzet, viszont ez a hiányérzet adja az alapját a folytatásnak. És a hiányérzet csak akkor marad meg, ha nem lesz folytatás, és ez nem csak a bevezetés, egy mozgalom, egy ellenállás indulásának nehézségeit bemutató, a fiatalosan nagyot álmodunk, de a valóság sokkal több, mint amit gondolunk helyzet durva arculcsapása. Mert még van, amire meg kell érni, amiért fejlődnünk kell, amiért világot kell látnunk, tájékozódnunk, megismerni kell, mert van, amire így kevesek vagyunk.

 

Molnár Gábor

A majmok bolygója összes érkezik a Disney+-ra, így a legújabb rész is
Az RTL bejelentette, indul A renitens második évadának forgatása
A 2024-es X-Faktor nagy átalakításon esik át. Több új mentor érkezett, valamint Miller Dávid mellé új műsorvezető is érkezik Pápai Joci személyében
Kiderült, kik fognak megmérkőzni a Sztárbox új évadának új súlycsoportjában.
Világsztárokkal érkezik egy nyolc epizódból álló sorozat az RTL+ műsorára
Kiderült, kik alkotják a 2024-ben visszatérő Megasztár zsűrijét. Az új ötfős ítészcsapat névsora, nyilatkozataik